جرم گیری دندان

 


جرم گیری دندان چیست ؟

جرم گیری دندان یا رفع جرم دندان عبارتست از پاکسازی دندانها با استفاده از ابزارهای دندان پزشکی یا دستگاه فراصوت ( اولتراسونیک ) که به فرآیند جرمگیری دندان کمک می‌کند . جرم گیری دندان ، سطح دندان را تمیز کرده و زبری آن را رفع می کند . جرم گیری ، مرحله قبل از سفید کردن دندان ( بلیچینگ دندان ) است .

دهان و دندان ، بروساژ یعنی چه ، یکی از اقداماتی که بسیاری افراد در روزهای پایانی سال انجام می‌دهند جرمگیری دندان‌هاست. چرا که فکر می‌کنند با جرمگیری می‌توان از شر بد رنگی دندان‌ ها خلاص شد و در دید و بازدیدهای نوروزی زیباتر جلوه کرد ، اما اصلا چنین باوری درست است ؟ و این که می‌گویند جرمگیری به مینای دندان آسیب می‌رساند چقدر حقیقت دارد ؟

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان

جرم در واقع رسوبی است که روی دندان‌ها و لثه تشکیل می‌شود و نه‌ تنها باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود ، بلکه رنگ و سلامت دندان‌ ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و می‌تواند به پوسیدگی آنها و بروز بیماری‌های لثه منجر شود .

البته افرادی که زیاد چای و قهوه مصرف می‌کنند و سیگار می‌کشند ، زودتر دچار جرم دندان خواهند شد. پس به نوعی باید جرم دندان‌ها را از بین ببریم .

بزاق دهان به صورت طبیعی دارای املاح بسیاری است که در قسمت‌هایی از دهان و دندان‌ ها رسوب می‌کند و به مرور زمان هم میکروب‌ های دهانی و مواد غذایی به این رسوبات اضافه می‌شوند .

در مراحل اولیه این پلاک‌ها به راحتی با مسواک‌زدن و نخ‌ دندان کشیدن قابل پاک شدن است ، اما به مرور زمان به لایه‌ای سخت تبدیل می‌شود که نیاز به مداخلات پزشکی دارد ؛ یعنی این‌که برای از بین بردن جرم باید به دندانپزشک مراجعه و جرمگیری دندان کنید .

جرم گیری و پوسیدگی دندان ها

بیشتر مردم فکر می‌کنند جرم گیری مینای دندان‌ ها را از بین می‌برد و زمینه بروز پوسیدگی‌ را فراهم می‌کند ، در حالی که جرم دندان علاوه بر این‌که برای لثه و بافت‌های نگهدارنده دندان مضر است ، محلی برای تجمع و تکثیر میکروب‌ها به حساب می‌آید و فقط با جرمگیری می‌توان این مشکل را حل کرد . پس این جرم است که ضرر دارد نه جرمگیری!

روش‌های مختلف جرم‌گیری دندان

در اینجا روش‌های مختلف جرم گیری دندان شرح داده می‌شود . مهم‌ترین این روش‌ها عبارتند از :

تمیز کردن و بروساژ سطحی :

جرم گیری دندان سطحی رایج‌ترین شیوه تمیز کردن دندان‌ ها می‌باشد . این عمل شامل یک تمیز کردن ساده دندان‌ها است که برای حذف لکه‌های سطحی و سایر جرم‌هایی که فقط بر روی سطح دندان یعنی در بالای خط لثه قرار دارند ، لازم می‌باشد . این نوع از تمیز کردن دندان‌ها به وسیله ابزارهای جرم‌گیر اولتراسونیک یا پروفی‌جت انجام می‌شود.

تمیز کردن معمولی دندان‌ها دو بار در سال :

این عمل برای حفظ سلامتی دندان‌ها معمولاً باید هر ۶ ماه یک بار ( و هر ۳ ماه یک بار در صورتی‌که جرم و پلاک زیادی با سرعت بیش از معمول در امتداد خط لثه تشکیل شده باشد ) به طور منظم انجام شود . این عمل نیز به وسیله ابزارهای دستی و یک جرم‌گیر اولتراسونیک انجام می‌شود و طی آن تمام سطح مینای دندان در بالا و زیر خط لثه تمیز می‌شود تا هر گونه پلاک ، جرم و رسوبات معدنی از روی آن حذف شود . این نوع از جرم‌گیری معمولاً همراه با جرم گیری دندان و بروساژ سطحی به وسیله پروفی‌جت انجام می‌گیرد .

جرم‌گیری با ” دبریدمان ” گسترده :

این روش جرم‌گیری تمیز کردن دندان هم معمولاً در صورتی لازم می‌شود که یک فرد به مدت طولانی و بیش از یک سال ، دندان‌های خود را جرم‌گیری نکرده باشد و یا جرم و رسوبات معدنی سنگینی در زیر خط لثه او تشکیل شده و به سختی به سطح دندان یا ریشه دندان چسبیده باشد . برای انجام این نوع از جرم‌گیری ممکن است که به بیش از یک یا دو جلسه مراجعه به دندانپزشک نیاز باشد . این عمل نیز با استفاده از جرم‌گیر اولتراسوند و ابزارهای دستی انجام می‌شود و بعد از آن هم تمیز کردن و بروساژ سطحی انجام خواهد شد .

جرم‌گیری و تمیز کردن عمقی دندان‌ها :

این نوع از جرم‌گیری ، حالت تهاجمی بیشتری نسبت به روش‌های قبلی دارد و ممکن است برای بیمار هم دردناک‌تر باشد . جرم‌گیری عمیق دندان‌ ها در شرایطی لازم می‌شود که یک فرد دچار بیماری‌های ملایم تا پیشرفته لثه شده باشد و یا استخوان دندان ، صدمه دیده و پاکت‌های عمیقی در اطراف دندان‌ها تشکیل شده باشد . در این شرایط معمولاً املاح و مواد معدنی هم تا عمق بیشتری از سطح ریشه دندان نفوذ و رسوب کرده‌اند.  برای انجام این نوع از جرم‌گیری ممکن است نیاز به استفاده از نوعی بی‌حسی باشد تا بیمار در زمان انجام عمل احساس ناراحتی نکند . عمل جرم‌گیری و تمیز کردن عمیق دندان‌ها در هر جلسه بر روی یک چهارم از دندان‌های شما انجام می‌شود . یک جلسه دیگر هم ۲ تا ۴ هفته بعد از انجام جرم‌گیری برنامه‌ریزی می‌شود که طی آن ، تمیز کردن معمولی و معاینه دندان‌ها انجام خواهد شد. مراجعات بعدی به دندانپزشک برای حفظ سلامت لثه و بافت‌های پریودنتال باید هر ۳ ماه یک بار انجام شود تا همیشه بتوانید دندان‌های سالمی داشته باشید.

برای درمان بیماری‌های پیشرفته لثه لازم است که به یک پزشک متخصص بیماری‌های پریودنتال ( پریودونتیست ) مراجعه کنید.

جرم‌گیری پریودنتال معمولی :

این نوع از جرم‌گیری برای حفظ سلامت دندان‌ها ضروری است و معمولاً به فاصله هر ۳ تا ۶ ماه یک بار بعد از تشخیص بیماری پریودنتال انجام می‌شود . در این شرایط ، بیماری پریودنتال به دلیل عدم مراقبت از دندان‌ ها و یا به علت‌های دیگر ، باعث آسیب رسیدن به استخوان و بافت لثه می‌شود . دندانپزشک عمل جرم‌گیری پیشرفته دندان‌ها را برای جلوگیری از خراب شدن دندان و از دست رفتن آن انجام می‌دهد . البته در صورتی‌که میزان جرم و پلاک‌های تشکیل شده بر روی دندان‌ها خیلی بیش از حد طبیعی باشد نیز باید این نوع از عمل جرم‌گیری را انجام داد تا سلامت بافت‌های دهان و دندان حفظ شود .

چند نکته در مورد جرم گیری

– حتما سالی یک بار جرم گیری را در برنامه بهداشتی خود قرار دهید.

– مطمئن باشید که با دقت در مسواک زدن درست ، تشکیل جرم به حداقل خواهد رسید .

– اگر موقع مسواک زدن دیدید که از لثه هایتان خون می آید ، بدانید که آن ناحیه دچار مشکل است و به دندانپزشک مراجعه کنید. ناحیه ای که خون می آید بیشتر مسواک بزنید و از خونریزی آن نترسید . مطمئن باشید با خوب مسواک زدن و بیشتر مسواک زدن آن ناحیه ، خونریزی خیلی کاهش پیدا خواهد کرد . 

– در صورتی که جرم زیادی داشتید و بعد از جرم گیری دندان هایتان به سرما و گرما حساس شد ، زیاد نگران نباشید . به مرور رفع خواهد شد .

– بعد از جرم گیری حتما از دهانشویه مناسب استفاده نمایید تا در بهبود زخم های به جا مانده از جرم موثر بیفتد.  استفاده مداوم از دهانشویه ها زیاد توصیه نمی شود و یک هفته بعد از جرم گیری می توانید استفاده از دهانشویه را قطع نمایید.

– هیچ آنتی بیوتیکی قبل و بعد از جرم گیری نیاز نیست. در موارد خاص حتما دندانپزشک تان تجویز خواهد کرد .

Call Now
Directions